Hlavná stránkaCyklotrasy I.

Cyklotrasy bez hraníc – 1. etapa výstavby
HUSK 1101/2.3.1/0302

Z histórie projektu...

Projekt Cyklotrasy bez hraníc – 1. etapa výstavby je pokračovaním v rokoch 2009-2011 úspešne zrealizovaného projektu s názvom "Cyklotrasy bez hraníc -štúdie a plány", kód projektu: HUSK/0801/2.3.1/0001, ktorý bol financovaný zo zdrojov Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007-2013 (1. výzva) vo výške 95 % celkových nákladov. Projekt bol realizovaný pod vedením Regionálnej rozvojovej agentúry ISTER so sídlom v Dunajskej Strede, hlavným cezhraničným partnerom projektu bola obec Vámosszabadi, 4 mikroregióny (ďalej len „MR“) na území SR boli pridruženými partnermi, nedisponujúcimi rozpočtovými nákladmi. V rámci tohto projektu bola vypracovaná štúdia uskutočniteľnosti pre projekt Cyklotrasy bez hraníc, bolo realizované geometrické zameranie riešených území, vypracovali sa PD pre potreby získania územných rozhodnutí a následne PD pre potreby stavebných povolení. Výstupom projektu boli aj vydané právoplatné územné rozhodnutia stavby jednotlivo pre potreby 4 mikroregiónov a obce Vámosszabadi.

Bolo samozrejmé a aj žiaduce nadviazať na výsledky a výstupy už úspešne ukončeného projektu "Cyklotrasy bez hraníc - štúdie a plány" a využiť spolu získané skúsenosti v rámci jeho implementácie a tým zabezpečiť trvalú udržateľnosť jeho výsledkov. Preto sa do projektu zapojení partneri rozhodli uchádzať o ďalšie finančné prostriedky z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 projektom s názvom Cyklotrasy bez hraníc – 1. etapa výstavby, tento krát už na samotnú výstavbu cyklotrás a v trošku inom zložení, resp. v iných pozíciách:

Partneri projektu:  
Vedúci partner: Združenie obcí Mikroregión Klátovské rameno – Tőkési ág Kistérség
Cezhraničný partner: obec Vámosszabadi
Partner 2: Mikroregión Warkun
Partner 3: Mikroregión Medzičilizie
Partner 4: Mikroregión Dunajská Magistrála

Z dôvodu nedostatku NFP v rámci výzvy HUSK/1101 Programu pre realizáciu investičnej fázy projektu v plnej miere (investičné N projektu ako celku sú na úrovni vyše 12 mil. Eur) ako aj obmedzených vlastných zdrojov projektových partnerov, dohodli sa v prvom kroku dočasne zrealizovať iba 1. etapu investície. Zahŕňa v sebe to "naj" z hľadiska prírodného prostredia, historických pozoruhodností, ale aj atrakcií CR v prihraničnom regióne SR a MR z pohľadu cykloturistu. Trasa, ktorú projekt rieši, je plynulá, ľahko dostupná, ucelená a dlhá celkom 18 km stavaných a 83 km tabuľami značených úsekov.

...a jeho súčasnosť

Úspešná spolupráca projektových partnerov v minulosti a usilovná práca na pokračovaní projektu „Cyklotrasy bez hraníc – štúdie a plány“ priniesli svoje ovocie: projekt Cyklotrasy bez hraníc – 1. etapa výstavby bol v rámci výzvy HUSK/1101 úspešný a získal podporu zo zdrojov Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.

Projekt sa realizuje na oboch stranách slovensko-maďarských hraníc. Na slovenskej strane na území 4 navzájom susediacich mikroregiónov (MR): MR Klátovské rameno, MR Warkun, MR Dunajská Magistrála a MR Medzičilizie. Vedúcim partnerom projektu je MR Klátovské rameno, zvyšné 3 MR zastávajú v projekte pozíciu domácich partnerov. Na území MR sa aktivity projektu realizujú v obci Vámosszabadi v župe Győr-Moson-Sopron, v pozícii cezhraničného partnera. Obce, cez ktorých katastrálne územie cyklotrasy povedú či už ako značené alebo ako stavané:

MR Medzičilizie: Medveďov, Baloň, Čiližská Radvaň, Veľký Meder, Okoč,
MR Klátovské rameno: Topoľníky, Trhová Hradská, Veľké Dvorníky, Malé Dvorníky, Ohrady, Horné Mýto,
MR Warkun: Kútniky, Povoda, Vrakúň, Kostolné Kračany, Kráľovičove Kračany, Lúč na Ostrove,
MR Dunajská Magistrála: Holice, Blatná na Ostrove, Lehnice, Macov, Trnávka, Rohovce, Kyselica (len kompa), Dobrohošť.

Ciele projektu:

Globálnym cieľom projektu je zlepšenie dostupnosti a komunikácie v spoločnom slovensko-maďarskom prihraničnom regióne.

Špecifické ciele:

  • v vzájomné prepojenie 4 mikroregiónov nachádzajúcich sa v slovenskom prihraničnom území a maďarskej obce Vámosszabadi budovanými resp. tabuľami značenými cyklotrasami (18 km + 83 km)
  • v podpora environmentálne šetrnejšej formy cestovania po území slovensko-maďarského prihraničia
  • v zlepšením komunikácie a dostupnosti zabezpečenie ďalšieho rozvoja cestovného ruchu, podpory kultúrnej a sociálnej súdržnosti v prihraničí žijúceho obyvateľstva majúceho spoločné zvyklosti, tradície, históriu, kultúru, ale aj jazyk.
  • v podpora a upevnenie cezhraničnej spolupráce na úrovni projektových partnerov, ako aj na úrovni všetkých cieľových skupín projektu.

Projekt výrazne prispeje k naplneniu strategického cieľa Programu, ktorým je silnejšia hospodárska a sociálna integrácia prihraničných oblastí, a k naplneniu cieľov konkrétneho opatrenia Programu: 2.3.1. Budovanie malej cezhraničnej infraštruktúry a cyklistických trás.

Obce a mikroregióny projektom zabezpečia pre svoje obyvateľstvo nielen ekonomicky úspornejšiu, ale aj ekologickejšiu možnosť dopravy (zníženie výfukov, nižšia spotreba pohonných hmôt ...)

Aktivity projektu:

  1. Uskutočnenie procesu verejného obstarávania - výber najvhodnejších dodávateľov prác a služieb
  2. Výstavba a značenie cyklotrás - v rámci nej sa uskutoční výstavba a značenie cyklotrás v súlade s projektovou dokumentáciou a rozpočtami jednotlivých partnerov. Z geografického hľadiska sa uskutoční v 5 navzájom hraničiacich lokalitách - na území MR Klátovské rameno, Warkun, Dunajská Magistrála a Medzičilizie (SR) a na území obce Vámosszabadi (MR). Aktivita sa uskutoční v priebehu 18-20 mesiacov - v závislosti od ukončenia verejného obstarávania zameraného na výber dodávateľa stavby a od poveternostných podmienok. Aktivita zahŕňa aj priebežný inžiniering stavby a v poslednej etape porealizačné zameranie objektov. Výstupom aktivity bude: 83 km tabuľami značených a stavaných cyklotrás v slovensko-maďarskom prihraničnom území, z toho dĺžka stavaných cyklotrás 18 km.
  3. Publicita projektu - kampaň zameraná na propagáciu projektu: uverejnením článkov nielen v miestnych a regionálnych novinách, ale aj v tlači s celoštátnou pôsobnosťou, rozhovormi v médiách, aktualizáciou webových stránok partnerov na oboch stranách hranice. Počas celej doby implementácie bude v 5 lokalitách realizácie projektu (v sídlach partnerov) umiestnená reklamná tabuľa - informujúca o čase, mieste, zdrojoch financovania projektu (v súlade s ustanoveniami Zmluvy o poskytnutí NFP zo zdrojov EU - Program cezhraničnej spolupráce). Po ukončení výstavby cyklotrás zo strany všetkých do projektu zapojených partnerov sa uskutoční záverečná konferencia spojená s tlačovou konferenciou, určená pre širokú laickú aj odbornú verejnosť, vrátane médií, zástupcov Programu, do projektu zapojených partnerov a iných zainteresovaných organizácií.
  4. Projektový manažment - zabezpečovanie riadenia a administrácie projektu počas celej doby jeho implementácie prostredníctvom interného a externého tímu projektu. Náplňou tejto aktivity je: organizácia a vedenie pracovných stretnutí projektového tímu, príprava monitorovacích správ k projektu (pre každého z partnerov), príprava spoločných "partner reportov" apod.. Plynulosť a nerušený priebeh implementácie projektu v súlade s jeho časovým, vecným harmonogramom a rozpočtom je a bude pri realizácii všetkých aktivít zabezpečovaný vďaka úzkej spolupráci zástupcov projektových partnerov, externého manažmentu a vhodne vybratých dodávateľov investície a podporných služieb.

Za všetky aktivity projektu sú zodpovední všetci projektoví partneri bez rozdielu a bez ohľadu na výšku nákladov súvisiacich s tou - ktorou aktivitou na úrovni ich rozpočtu.

Rozpočet projektu a zdroje financovania:

Názov partnera Spolufinancovanie z ERDF Štátny rozpočet Spolufinancovanie z vlastných zdrojov Celkový rozpočet
Vedúci partner: MR Klátovské rameno 940 586,34 85% 110 657,22 10% 55 328,61 5% 1 106 572,17
Cezhraničný partner: obec Vámosszabadi 120 540,88 85% 14 181,28 10% 7 090,64 5% 141 812,80
Partner 2: MikroregiónWarkun 429 988,02 85% 50 586,82 10% 25 293,43 5% 505 868,27
Partner 3: MikroregiónMedzičilizie 330 598,82 85% 38 893,98 10% 19 446,99 5% 388 939,79
Partner 4: Mikroregión Dunajská Magistrála 258 133,66 85% 30 368,67 10% 15 184,33 5% 303 686,66
Celkom v EUR 2 079 847,72 85% 244 687,97 10% 122 344,00 5% 2 446 879,69

 

 Prezentácia Záver. konf. Cyklotrasy - I.etapa (11.3MB, PDF) pdf